Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná
Borský Mikuláš

Z histórie

História obce


... i z trojakých Bórov, na konopné vlákno prehojných,
Též čo kolem veľkého majú boru místo na bydla,
Kdež more ňekdy jazer, jak o tom vyprávali starší,
Vyschnulo a množšé za sebú poňechávalo písky...


Takto spomína svoje rodisko náš popredný básnik, autor eposu Cyrillo - Metodiáda a Sláv, Selaniek, Piesní, Žalospevov a Katolíckeho spevníka – Ján Hollý vo svojom najvýznamnejšom diele Svatopluk.
Borský Mikuláš, dnes jedna z najväčších obcí v Senickom okrese, od 1. januára 1975 pozostáva z dvoch častí: Borský Mikuláš a Borský Peter.
Borský Mikuláš a jeho časť Borský Peter sa nachádza v severnej časti Záhorskej nížiny v Lakšárskych kopcoch, 15 km juhozápadne od Senice, okresného mesta.
Nálezy z doby rímskej dokazujú, že v chotári obce sa pohybovali ľudia v prvých storočiach nášho letopočtu. V 14. storočí sa spomína Borský Mikuláš ako Zenthmiklos, r. 1773 sa vyskytujú názvy Búr Swatý Mikuláš, Bur Sancti Nicolai, Bur Sancti Petri, Bur-Sankt-Nicklasz, Bur-Sankt-Peter, Bur-Szent-Miklós, Bur-Szent-Péter r. 1920 sa obec volala Burský Svätý Mikuláš, Burský Svätý Peterod r. 1960 Borský Mikuláš Borský Peter.
Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1394, zo záznamov novo - zriaďovanej zemepanskej správy, ktorá dopĺňala už fungujúcu cirkevnú správu. Najstarší názov Zenthmiklos a Zenthpeter je na listine Bratislavskej kapituly z 3. júla 1394. Ide o štatúciu pre Stibora zo Stiboríc, ktorou sa mu dáva do držby panstvo Ostriež ( Ostrý kameň). Podľa tejto listiny a ďalších dokumentov patril Borský Mikuláš ako poddanská obec hradu Ostriež. Neskôr obec patrila holíčskemu panstvu a jeho vládnucemu rodu Czoborovcov, ktorí ju predali Habsburgovcom.
Patrónom obce bol svätý Mikuláš, ktorý sa v 18. storočí dostal aj do znaku obce. Starším symbolom obce bola bežiaca líška pod borovicou. Pečatidlo s týmto znakom sa datuje od roku 1597 a používa sa dodnes.
Obyvatelia obce popri poľnohospodárstve obchodovali s konopami po celom Uhorsku a Rakúsku. Venovali sa i stolárstvu, tesárstvu, ale aj murárstvu, obuvníctvu a iným remeslám. Pestovali liečivé byliny a poznali ich tajomstvá, ktoré sa dedia z pokolenia na pokolenie.
V 16. storočí sa tu usadili Habáni, ktorí sa zaoberali hrnčiarstvom a výrobou nožov. Dodnes nám ich pripomína časť obce nazývaná Habány.
Obec nebola ušetrená ničivých tureckých nájazdov, bola viackrát vypálená a veľa ľudí odvlečených, dvakrát vyhorela počas Rákocziho povstania.
V r. 1668 dal Imrich Czobor na pieskovom vŕšku pri obci postaviť kaplnku Márie Magdalény.
V 17. storočí začalo stupavské panstvo so zalesňovaním Záhoria a okolia našich obcí. Pre nich bol postavený dom – dnes hostinec U Grajze, ktorý patrí k najstarším budovám v obci.
V r. 1785 sa v obci narodil najvýznamnejší predstaviteľ bernolákovského hnutia, básnik a prekladateľ z antickej poézie Ján Hollý, autor životopisu Cyrila a Metoda.
Od r. 1879 bol v Borskom Mikuláši poštový úrad.
14. decembra 1897 bola otvorená cez obec železničná trať na úseku Kúty -Jablonica
V r.1904 kaplán Karol Nečesálek a učiteľ Alexander Holovič založili v obci Potravinový spolok, ktorý konkuroval židovským obchodníkom. V r. 1910 dosiahol spolok ročný obrat 78 377 korún.
V obci bol obvodný notársky úrad pre Borský Mikuláš, Bílkove Humence, od r.1925 aj pre Borský Peter a od r. 1927 sem patrila novoutvorená obec Šajdíkove Humence.
V r. 1914 časť osád patriacich Borskému Mikulášu sa osamostatnili a vznikla samostatná obec Bilkove Humence.
V r.1927 z osád patriacich Borskému Petru vznikla samostatná obec Šajdíkove Humence.


 

webygroup

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
Webmaster


21030814

Úvodná stránka