Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná
Borský Mikuláš

Verejný ochránca práv

 

 

Verejný ochránca práv

 

Verejný ochranca práv je nezávislý orgán Slovenskej republiky, ktorý v rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom

chráni základné práva a slobody fyzických osôb a právnických osôb

v konaní pred orgánmi verejnej správy a ďalšími orgánmi verejnej moci, ak je ich konanie, rozhodovanie alebo nečinnosť v rozpore s právnym poriadkom.

V zákonom ustanovených prípadoch sa verejný ochranca práv môže podieľať na uplatnení zodpovednosti osôb pôsobiacich v orgánoch verejnej moci, ak tieto osoby porušili základné právo alebo slobodu fyzických osôb a právnických osôb. Všetky orgány verejnej moci poskytnú verejnému ochrancovi práv potrebnú súčinnosť.
(článok 151a ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky)

 

V čom Vám môže verejný ochranca práv pomôcť?


Pri uplatňovaní základných práv a slobôd v každodennom živote je potrebné, aby sa fyzické osoby aj právnické osoby domohli bez zbytočných formalít rýchlej právnej ochrany v prípade, ak sa domnieva, že základné práva a slobody sú porušené konaním, rozhodovaním alebo nečinnosťou orgánov verejnej správy.
Verejný ochranca práv nemôže zrušiť alebo zmeniť rozhodnutie žiadneho orgánu. Môže príslušný orgán upozorniť, že jeho rozhodnutie alebo konanie je nesprávne alebo je nečinný. Je realizátorom tzv. „nežného práva“, v rámci ktorého svojou autoritou a apeláciou na príslušné orgány zabezpečuje výkon svojej pôsobnosti.
Kontakt:
Telefón: 02/48 28 74 01
02/43 63 49 06
Fax: 02/48 28 72 03
e-mail: sekretariat@vop.gov.sk
http://www.vop.gov.sk/v-com-vam-moze-pomoct
 


 

 

Verejný ochranca práv doc. JUDr. Pavel Kandráč, CSc. svoju činnosť vykonáva už aj v Trnavskom samosprávnom kraji v priestoroch Úradu Trnavského samosprávneho kraja

v čase 8.00 až 16.00 hod.
12. októbra
9. novembra
14. decembra


 

Články, rady, tipy


webygroup

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
Webmaster


21033470

Úvodná stránka