Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná
Borský Mikuláš

Poľovnícke združenie Borský Mikuláš

Jún mesiac poľovníctva a ochrany prírody

 

Tak ako každý rok, aj v tomto roku si všetky organizácie poľovníckej spoločnosti na Slovensku pripomínajú mesiac jún ako mesiac poľovníctva a ochrany prírody.
Pri tejto príležitosti sa prihovárame k poľovníckej i nepoľovníckej verejnosti. Propagujeme význam a úlohu poľovníctva v našej spoločnosti, zvýrazňujeme vzťah k prírode, dôležitosť ochrany prírodného prostredia a starostlivosť o našu voľne žijúcu zver.

Jún je jedným z najkrajších mesiacov v roku nielen preto, že sa príroda naplno zazelená, rozvonia  a slnko svojimi lúčmi po zime krásne zahrieva krajinu, ale i preto, že na svet prichádzajú  mláďatá, ktoré svojím narodením napĺňajú samotnú podstatu života. Sú bohatstvom našej prírody, bohatstvom krehkým a veľmi zraniteľným, bohatstvom takým, ktorým sa dnes môže pochváliť už len málokto.

Preto Vás všetkých chceme požiadať a zároveň upozorniť na potrebu zachovania pokoja v revíroch. Často sa stretávame s vyrušovaním voľne žijúcej zveri jazdami na terénnych motorkách alebo štvorkolkách. Hluk spôsobený ich motormi, výfukové splodiny a jazda krížom krážom po poliach, či lesoch ruší a traumatizuje zver. Takto rušená zver pre nepokojné a im nebezpečné prostredie nedokáže svoje mláďatá ani len nakŕmiť. Ešte horšie je, keď na dlhšiu dobu od svojich mláďat odbieha, a tieto sa potom stávajú ľahkou korisťou predátorov. Rovnako zle vplývajú na pohodu zveri, najmä v tomto období, prechádzky s voľne sa pohybujúcimi a často krát ťažko ovládateľnými psíkmi. Svojim pobehovaním po záhradách, lúkach alebo lesoch plašia a naháňajú zver vodiacu svoje potomstvo. Je preto potrebné pri takýchto prechádzkach brať zreteľ na túto skutočnosť a svojich psích miláčikov vodiť na vôdzke alebo mať pod neustálim dohľadom. Podobne často sa stáva, že vo vysokých porastoch nájdeme odložené mláďa, ktoré sa nehybne túlia k zemi a zdanlivo vyzerajú byť opustené. V domnienke ich opustenosti sa mláďat chytáme a niekedy dokonca aj odnášame domov. V domácnosti vzhľadom k ich plachosti a nesamostatnosti skoro všetky hynú. Ak sa aj rozhodneme vrátiť mláďa späť, matky ich už neprijmú a čaká ich podobný osud. Nechajme teda v tichosti oddychovať mláďatá a nerušme ich matky, ktoré sa určite na nás z úzadia pozerajú a strachujú sa o svoje malé ratolesti.
Buďme ohľaduplní k nášmu krehkému bohatstvu, vážme si ho a starajme sa oň. Odovzdajme ho našim deťom také, aké sme ho zdedili od našich predkov a možno lepšie ako ho poznáme dnes.


Poľovníctvu a prírode zdar


          Ing.  Richard Macek
           PZ Borský Mikuláš


 

Rok 2017


 

Rok 2015


 

Rok 2012


webygroup

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
Webmaster


21067411

Úvodná stránka