Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná
Borský Mikuláš

Pamiatky

Rodný dom Jána Hollého

 Prehliadka rodného domu Jána Hollého:  034/65 95 138 Mgr. Oľga Cintulová

  

 

 

 

V obci sa nachádza rodný dom Jána Hollého z 2. polovice 18. storočia.

V roku 1957 bol daný do pôvodného stavu a bola v ňom zriadená pamätná izba. Izba bola slávnostne otvorená 20. júla 1957. Má autentický charakter, dokumentuje prostredie, v ktorom sa básnik narodil, prežíval prvé roky života a kde sa vracal ako študent a neskôr ako kňaz a básnik.
Do ostenia budovy je v kazetovom ráme vsadená Pamätná tabuľa Jána Hollého, vyrobená v dielni J. Radu v Prahe a odhalená v roku 1885.


Text tabule:

V tomto dome nesmrtelný básnik slovenský narodil sa 24. brezna r. 1785


V záhrade rodného domu stojí pomník venovaný pamiatke Jána Hollého od akademického sochára Jána Koniareka z roku 1930. Pomník je zhotovený z prírodného kameňa. Jeho plastickú výzdobu tvorí bronzová socha básnika v nadživotnej veľkosti. Texty sú uvedené na čelnej strane a na zadnej strane.

 

 

Ságelská studnička


Neďaleko rodného domu Jána Hollého sa nachádza i obľúbené vychádzkové miesto básnika „ Ságelská studnička“, na ktorú zložil jednu zo svojich najkrajších ód. Je to Sírny minerálny prameň, nad ktorým dala v r. 1770 postaviť rodina Benkova kaplnku zasvätenú sv. Jánovi Nepomuckému. V r. 1834 kaplnku prestavili a v r. 1920 ju dal z úcty k Jánovi Hollému opraviť farár Karol Nečesálek. Najnovšie bola zrenovovaná v r. 1985 z príležitosti osláv 200. výročia narodenia Jána Hollého.Ó, ty môj Ságelský prameň, ty útecha dediny borskej
hoden i najväčšej chvály, i najväčšej oslavy hoden! Lebo aj vtedy, keď slnko tou najväčšou páľavou zúri, alebo všetko puká a tuhne priam v sibírskej zime, vždycky v rovnakej miere si zachováš ľahunkú vodu, čistejšiu nad samý sneh a zdravšiu nad každý kúpeľ. Sotva aj v ďalekom kraji by našla sa podobná studňa, ktorá by občerstvovala viac ľudí ako ty tuná, ktorá pijúcim viac síl, viac živnej vlády by dala. Pretože v tebe nielen toť veselí pastieri, nielen skrčení oráči zjari, čo kosci spálení sparnou, alebo premnohí chodci, sem zbočiaci z ďalekých pútí, krotia svoj smäd a vlažia si od spevu chrapiace hrdlá,Slamený domček


Za pozornosť stojí i slamený domček- príklad ľudovej architektúry vyskytujúcej sa v Západoslovenskom kraji. Je to menší sedliacky dom z 19. storočia z dusanej hliny so slamenou krytinou. Vchod má zvýraznený jednoduchým žurdom.


Kostol Sv. Petra a Pavla


V časti obce Borský Peter stojí najstaršia pamiatka - barokový kostol, zasvätený svätému Petrovi a Pavlovi. Je to jednoloďová stavba zo 14. storočia. Drvený maľovaný chór znázorňuje všetkých apoštolov. Pôvodne bol postavený v románskom slohu a odborníci tvrdia, že mohol byť postavený už v 12. alebo začiatkom 13. storočia. Bol ohradený vysokým múrom so strieľňami a za tureckých vpádov slúžil ako pevnosť, čo dodnes pripomína i turecký polmesiac na jeho veži. Maďarskí dejepisci ho pomenovali „Arpádházbeli templom“ – kostol z doby kráľovského rodu Arpádovcov. /1301/.

 

Kostol Sv. MikulášaV časti obce Borský Mikuláš stojí barokovo-klasicistický kostol zasvätený sv. Mikulášovi, ktorý bol postavený v roku 1636, za zemetrasenia v roku 1855 bol veľmi poškodený.
Dnešný kostol pochádza z roku 1753, upravovaný a prefasádovaný v prvej polovici 20. storočia. Je to jednoloďová stavba so zaobleným štvorcovým presbytériom, do štítového priečelia vstavanou vežou a s priestormi zaklenutými korýtkovou klenbou. Hlavný neobarokový oltár so stĺpovou architektúrou a plastikami v strede má reliéfnu skupinu so sv. Mikulášom.

Kaplnka Sv. Márie Magdalény

Kaplnka Márie Magdalény

 

 

 

Na najvyššom bode Záhorskej nížiny ( 296,9 m. n. m.) na pieskovom vŕšku sa nachádza pôvodne pútnické miesto „ Kaplnka Sv. Márie Magdalény“, ktorú dal v roku 1668 postaviť Imrich Czobor. 

 

 


 

Kostoly

Kostol Sv. Mikuláša

Kostol Sv. Mikuláša

Kostol Sv. Petra a Pavla

Kostol Sv. Petra a Pavla

Kaplnka Sv. Márie Magdalény

Kaplnka Sv. Márie Magdalény
Autor: Oľga Cintulová


 

Ďalšie fotogalérie


webygroup

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
Webmaster


21030707

Úvodná stránka