Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná
Borský Mikuláš

Dobrovoľný hasičský zbor

Dobrovoľný hasičský zbor v Borskom Mikuláši

Ochrana života a majetku pred ohňom a pomoc pri likvidácii tohto nebezpečného živlu bola odpradávna prvoradou susedskou pomocou a pomocou blížnemu.

Spočiatku spontánna susedská pomoc viedla k zakladaniu prvých hasičských zborov.

 • Z ústneho podania sa spomína založenie dobrovoľného hasičského zboru v roku 1898.
  V Borskom Mikuláši sa oficiálne dokladá až v r. 1924.
  Vtedajší starosta obce Ján Bízek od Svätého Jána vymenoval dvadsať mladých mužov.
  V Borskom Petri bol dobrovoľný hasičský zbor založený tiež v r. 1924.
  Založil ho vtedajší starosta Mikuláš Nesnadný.
  V tomto roku Obec Borský Mikuláš a dobrodinci obce z Ameriky a Viedne zakúpili novú ručnú striekačku
  a prápory hasičského zboru.
  Tieto prápory boli zachované v Borskom Mikuláši i v Borskom Petri.
  Krstným otcom práporu hasičského zboru v Borskom Mikuláši sa stal Ján Májek. V súčasnosti hasičský zbor uchováva prápor, ktorý bol zrekonštruovaný v 70. rokoch.
  Jeho textilná časť bola vyhotovená nová, identická s pôvodným práporom.
 • Postupne boli vybudované hasičské zbrojnice a sušiaky.
  V r. 1944 bola vybudovaná v Borskom Petri nová hasičská zbrojnica, v súčasnosti slúži ako predajňa potravín.
  V Borskom Mikuláši bola vykonaná rekonštrukcia pôvodnej zbrojnice, ku ktorej bol v r. 1964 svojpomocne členmi zboru vybudovaný nový sušiak, prístavba zasadacej miestnosti a výstavba vodnej nádrže u Zemanov.
  Strojná technika hasičského zboru bola obnovená po II. svetovej vojne nákupom striekačky DS-12, na ktorú opäť prispeli domáci i zahraniční dobrodinci.
 • V r. 1962 Okresný výbor dobrovoľného hasičského zboru pridelil do miestneho zboru
  autostriekačku s nádržou RN.
 • Ďalšia obnova techniky sa uskutočnila v r. 1982, kedy bola obci pridelená autostriekačka z vojenského vybavenia a ktorá slúži dodnes.
  V 80.rokoch národný výbor zlúčil dobrovoľné hasičské zbory v Borskom Mikuláši a v Borskom Petri do jednej organizácie. S týmto zlúčením nesúhlasili členovia zboru v Borskom Petri a takmer všetci ukončili svoje členstvo v zbore.
 • Symbol a patrón všetkých hasičov Sv. Florián, ktorý počas totalitného režimu nemohol byť prezentovaný ako súčasť hasičského symbolu, bol uchovávaný v hasičskej zbrojnici a po r. 1989 boli tieto sochy opäť navrátené do života hasičského zboru.
   
 • Socha Sv. Floriána bola opäť umiestnená na priečelie hasičskej zbrojnice a pre sochu Sv. Floriána z Borského Petra bola hasičmi vybudovaná kaplnka pri vstupe do kostola Sv. Petra a Pavla.
   
 • Stavu člena hasičského zboru bola vždy v obci prisudzovaná náležitá dôležitosť a úcta, čo napokon dokazuje i umiestnenie sôch Sv. Floriána na hlavnom oltári vo farskom kostole. Ochrana života a majetku bola neoddeliteľnou súčasťou života obce, nutnosťou, ktorú si náležite uvedomovali všetci občania obce. Táto služba blížnemu bola vždy vnímaná ako nezištná a potrebná pomoc v núdzi.
  Členstvo v Hasičskom zbore nebolo len záujmovým združením, ale výsostne poskytovaním osobnej pomoci v núdzi.

   
 • Hasičský zbor má v súčasnosti 32 členov z toho jednu ženu. Dorastenecké mužstvo má 11 členov. Výbor tvorí 9 členov, obhospodaruje jednu autostriekačku s ASC nádržou, jednu motorovú striekačku DS 12, ktorá je v pojazdnom stave. V nedostatočnom technickom stave je príslušenstvo striekačky, ktorého obnovenie zabezpečí obec v r. 2006. V roku 2005 obec zakúpila 10 nových uniforiem v hodnote 42 000,- Sk.

 


 

webygroup

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
Webmaster


21067188

Úvodná stránka