Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná
Borský Mikuláš

Defibrilátor

Automatický externý defibrilátor na Základnej škole

 Dňa 17.decembra 2018 bol deň zážitkového učenia. Celý prvý stupeň sa zúčastnil slávnostného vyhodnotenia projektu ZÁCHRANA SOM JA.  Záchranári vysvetlili žiakom, na čo slúži defibrilátor a ako ho správne použiť. Odovzdali žiakom víťaznej 1.B triedy diplomy a následne pracovali so skupinami žiakov na troch stanovištiach. Na každom z nich záchranári oboznamovali žiakov s iným druhom prvej pomoci a všetci žiaci sa pri nich vystriedali. Praktickými ukážkami učili žiakov, ako privolať zložky záchranného systému a poskytnúť prvú pomoc, ako sa vyhnúť nebezpečným situáciám či správať sa zodpovedne v cestnej premávke. Žiaci mali možnosť prezrieť si sanitku a oboznámiť sa s jej vybavením. Mladším žiakom sa najviac páčil maskot Falcko, ktorý ich sprevádzal počas dňa.

V popoludňajších hodinách sa záchranári venovali učiteľom pri kurze poskytovania prvej pomoci. Počas kurzu získali učitelia cenné informácie a zručnosti pri záchrane života a poskytovaní pomoci pri rôznych úrazoch a v tých najrozmanitejších situáciách. Kurz bol obohatený prezentáciou a možnosťou aplikovania naučených zručností na figurínach.

Do projektu ZÁCHRANA SOM JA od Falck Emergency |MM| sa prihlásilo až 371 škôl. Školské kolektívy prvého stupňa pripravili práce na tému prvej pomoci a bezpečnosti na cestách. Z nich porota vybrala finálnych 50 škôl, ktoré získali automatický externý defibrilátor, ktorý je umiestnený v našej škole, ďalej zážitkové kurzy prvej pomoci pre prvý stupeň a certifikovaný kurz prvej pomoci pre pedagogický zbor. Päť tried si užilo školský výlet, naša škola bola medzi nimi.

 

A čo je automatický externý defibrilátor?

AED je prístroj, ktorý zachraňuje ľudské životy. Po celom svete každý deň náhle zomrie až 2000 ľudí. Pritom až v 80 % je príčinou porucha srdcového rytmu, ktorá je liečiteľná elektrickým výbojom (defibrilácia). A to je práve ten čas, kedy je možné zachrániť ľudský život automatickým externým defibrilátorom. Ten sám vyhodnotí zdravotný stav človeka a podľa toho výboj buď uskutoční, alebo nie, pričom pokyny pre používateľa vydáva v slovenskom jazyku. Zachrániť život s ním tak dokáže aj laik.

 

Z celého srdca ďakujeme záchranárom za úžasný deň, ktorý sme s nimi prežili, za ich obetavú prácu a organizátorom súťaže za myšlienku šírenia poskytovania prvej pomoci ako aj poskytovania prístrojov AED pre verejnosť. 

 

Automatický externý defibrilátor je prístupný aj pre potreby verejnosti v budove Základnej školy. V prípade potreby volajte na telefónne čísla 034/65 95 240, 034 65 95 190, 034 65 95 113 a 0905 732 811.

 


 

webygroup

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
Webmaster


21246002

Úvodná stránka