Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná
Borský Mikuláš

Augustín Karmaš

KARMAŠ, Augustín

* 30. 5. 1895 v Bratislave
† 1. 8. 1974 v Naháči

 

 

farár, ľudovýchovný pracovník, národný buditeľ, trpiteľ za vieru.

21. 9. 1919 bol vysvätený za kňaza, ako kaplán pôsobil v Budapešti (1919), v Búrskom sv. Mikuláši (1920 – 1922) a v Bratislave.

 

Administrátorom farnosti a neskôr farárom bol v Radošovciach (1922 – 1926) a v Borskom sv. Mikuláši do roku 1951. Kanonikom sa stal v roku 1947. Za kňazské zásluhy ho pápež Pius XII. zaradil medzi svojich pápežských komorníkov s titulom Monsignore.

Augustín Karmaš najdlhšie pôsobil ako farár a dekan, v obci Bor. Sv. Mikuláš, ľudovo na Búroch, kam patrili filiálne obce Bor. Sv. Peter a Lakšárska Nová Ves. Nadviazal na svojich vynikajúcich predchodcov Pavla Príhodu a Karola Nečesálka, ktorí boli horlivými propagátormi búranského rodáka Jána Hollého. K ním sa pripojil aj A. Karmaš, ktorý vystriedal v roku 1926 K. Nečesálka, nového trnavského generálneho vikára. V roku 1928 podporil myšlienku klerika Štefana Bulku, postaviť pomník Jánovi Hollému. Vytvorili výbor, ktorého A. Karmaš sa stal čestným predsedom a Š. Bulka predsedom. Urobili peňažné zbierky a nádherná socha Jána Hollého od trnavského sochára Jána Koniareka bola v roku 1930 slávnostne odhalená. Na kopčeku blízo obce šľachtic Imrich Czobor v roku1668 dal postaviť kaplnku k úcte Márie Magdalény, ktorá sa stala za účinkovania A. Karmaša pútnickým miestom veriacich celého okresu. Vo veľmi dobrom stave udržoval sakrálne objekty a miestne školy. Bol horlivým podporovateľom Spolku sv. Vojtecha, katolíckej tlače, miestnej knižnice, divadelného krúžku a úzko spolupracoval s učiteľmi a činiteľmi obce. Na fare sa schádzali laici na riešenie cirkevných otázok a pre zábavu nechýbal nejaký preferans či mariáš. Vyučoval náboženstvo a bol zápalistým kazateľom. Pod jeho vedením učinkovali kapláni z ktorých vyrástli vzácne osobnosti, ako profesor Jozef Hrušovský a Msgr. Boris Trávenec. Obec zaznamenala za jeho účinkovania v tých časoch nevídaný rozkvet. Za jeho zásluhy veriaci mu prejavili svoju vernosť v rokoch komunistickej totality. V roku 1949 odmietol Jozefovi Lukačovičovi, jednému z hlavných osnovateľov tzv. „Katolíckej akcie“, k tejto sa pridať a tým ju podporiť. V júli prišiel agitátor z okresu presviedčať občanov o význame tejto akcie, ale tí ho vyhnali a po vytiahnutí pištole inzultovali. 8. augusta prišla to vyšetrovať ŠTB. Ľudia predpokladali, že prišli pre pána dekana a sústredili sa, aby tomu zabránili. Prišli jednotky ŠTB, ĽM a VB a odpor brutálne potlačili. Pre mnohých to znamenalo dlhoročné väzenie, stratu zdravia a žiaľ aj život. Brachiálna komunistická moc si uvedomovala jeho vplyv na veriacich a čakala na príležitosť ho umlčať. Zatvorili ho v roku 1951 za pomáhanie kňazom Msgr. V. Mitošinkovi a jeho priateľom pri pokuse odísť do zahraničia na Západ, po ich úteku zo sústreďovacieho tábora v Nových Zámkoch. Ako je známe pokus prekročenia hraníc bol neúspešný a členovia skupiny „Títus Zeman a spol.“ boli pochytaní a v roku 1952 odsúdení na dlhoročné vezenia. A Karmaš bol odsúdený na 15 (?) rokov väzenia, a vedľajšie tresty. Z väzenia, bol pustený po 9 rokoch na amnestiu v máji roku 1960, ako 65 ročný. Do pastorácie sa mohol vrátiť až v roku 1964. Vykonával administrátora v rodnej obci Jablonici do roku 1973, kedy bol penzionovaný. Zomrel 1. 8. 1974 v Naháči a pochovaný je v Borskom Mikuláši, kde prežil najplodnejšie roky svojho života.

 

 

Použitá literatúra:
Publikácia: Borský Mikuláš 1394 – 1994, vydalo Záhorské múzeum v Skalici, (1994)
Viliam Mitošinka : Pamäti kňaza  1948 – 1966, (1992)
List Bratislavsko – Trnavského arcibiskupského úradu : Mons. A. Karmaš – osobné údaje
               

Stanislav Májek


 

webygroup

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
Webmaster


21197966

Úvodná stránka